Kolonoskopija je preiskava, pri kateri zdravnik specialist s posebnim medicinskim pripomočkom, imenovanim endoskop, pregleda celotno debelo črevo. Endoskop je za prst debela upogljiva cev, ki je sestavljena iz številnih optičnih vlaken, po katerih se slika črevesne notranjosti prenaša na zaslon, kar zdravniku omogoča pregled sluznice debelega črevesa in danke. Kolonoskopijo opravljajo v bolnišnicah in ambulantah, specializiranih za zdravljenje bolezni prebavil (gastroenteroloških ambulantah), in diagnostičnih centrih. Po navadi preiskava ni boleča, čeprav je nekoliko neugodna.
Kolonoskopija velja za najzanesljivejšo diagnostično metodo, s katero prepoznamo predrakave in rakave spremembe na debelem črevesu in danki. Če je izvid kolonoskopije povsem normalen, je po navadi treba naslednjo kolonoskopijo opraviti šele čez več let oziroma kot vam to priporoči zdravnik, ki je kolonoskopijo opravil. Pri ljudeh z večjim tveganjem za razvoj raka na debelem črevesu in danki je ta čas krajši, o čemer na podlagi podatkov o vrsti tveganja odloči zdravnik specialist za bolezen prebavil. Ker pa se rak na debelem črevesu in danki vendarle ne razvija pri vseh ljudeh enako, je pomembno, da še naprej pozorno spremljate delovanje svojega črevesa in se ob morebitnih težavah posvetujete s svojim zdravnikom.
Več o kolonoskopiji lahko preberete tukaj.
Preiskava po navadi traja 20 do 60 minut. Med preiskavo boste ležali na boku, morda tudi na hrbtu. Da bi bolje videli črevesno sluznico in morebitne bolezenske znake, bo zdravnik med preiskavo črevo napihoval z zrakom (ponekod tudi CO2). Zato se lahko pojavijo občutek napetosti, pretakanja ali krči. Če se med preiskavo pojavijo bolečine, povejte zdravniku, ki bo ustrezno ukrepal.
Med preiskavo bo zdravnik morda opravil še nekatere posege: odstranil polipe (polipektomija), odvzel drobec tkiva za nadaljnji pregled (biopsija) in podobno.
Zdravnik vam bo po preiskavi povedal, kako je potekala, ali je odkril bolezenske spremembe, ali je odstranil polipe, opravil biopsijo oziroma še kateri poseg. Če ne bo odkril nobenih pomembnih sprememb v vašem debelem črevesu, vas bo takoj razveselil s to novico. Če pa bo odvzel vzorce tkiva za podrobnejšo preiskavo, boste morali počakati na izvide te preiskave. Biopsija ne pomeni, da je zdravnik odkril raka – pomeni le, da se želi prepričati, za kakšno tkivo gre.
Po takem posegu boste le kratek čas ostali na opazovanju v ustanovi, kjer bodo preiskavo opravili. Le izjemoma vas bodo morda zadržali na opazovanju do naslednjega dne.
Priporočamo vam, da greste na preiskavo s spremstvom. Če boste med preiskavo dobili pomirjevalo ali zdravilo proti bolečinam, 24 ur ne boste smeli voziti motornega vozila. Zato boste potrebovali nekoga, da vas bo odpeljal oziroma spremil domov. Morda vas bodo po preiskavi zadržali do naslednjega dne na opazovanju in boste potrebovali nekoga, da bo za vas uredil manjše opravke.
Zapleti med to preiskavo so zelo redki. Pri odstranitvi polipov lahko pride do krvavitve, ki se navadno ustavi, le redko so potrebni drugi posegi. Izjemoma lahko pride do predrtja (perforacije) črevesa, zaradi česar je potrebna operacija. Če po preiskavi zaznate hudo bolečino v trebuhu ali opaznejšo krvavitev iz črevesa (majhne krvavitve minejo same), če se vam zviša temperatura ali dobite mrzlico, se morate nemudoma obrniti po pomoč k zdravniku. Izjemoma se lahko krvavitev pojavi tudi nekaj dni po odstranitvi polipov, zato še nekaj dni pozorno opazujte blato. Tudi zaradi varnosti posega je zelo pomembno, da na preiskavo pridete z zares čistim črevesom.
Da bi bolje videli črevesno sluznico in morebitne bolezenske znake, bo zdravnik med preiskavo črevo napihoval z zrakom (ponekod tudi s CO2). Zato se lahko pojavijo občutek napetosti, pretakanja ali krči. Če se med preiskavo pojavijo bolečine, povejte zdravniku, ki bo ustrezno ukrepal.
Priporočamo vam, da greste na preiskavo s spremstvom. Če boste med preiskavo dobili pomirjevalo ali zdravilo proti bolečinam, 24 ur ne boste smeli voziti motornega vozila. Zato boste potrebovali nekoga, da vas bo odpeljal oziroma spremil domov.
Če ste prejeli pozitiven izvid na prikrito krvavitev v blatu preko Programa Svit, bo za vas kolonoskopijo organiziral Program Svit. Zato po obisku izbranega osebnega zdravnika sami ali skupaj z medicinsko sestro pokličite klicni center Programa Svit na telefonsko številko 01 620 45 21, od ponedeljka do petka med 9. in 14. uro in nam sporočite, ali ste (oziroma niste) zdravstveno sposobni za izvedbo kolonoskopije. Dogovorili se bomo o času in kraju preiskave, ki vam bosta najbolj ustrezala. Lahko pa nam tudi pišete na naslov svit@nijz.si ali po faksu 01 620 45 29.
Po pošti vam bomo nato poslali obvestilo o potrjenem datumu in uri kolonoskopije v izbrani specialistični ambulanti, skupaj z navodili za čiščenje črevesa pred kolonoskopijo.
Kolonoskopijo lahko opravite v bolnišnicah ali ambulantah, specializiranih za zdravljenje bolezni prebavil. Kolonoskopske centre, ki izvajajo kolonoskopije za Program Svit si lahko ogledate tukaj . Pri naročilu na kolonoskopijo se boste s svetovalcem v klicnem centru dogovorili, kje želite opraviti kolonoskopijo.
Čakalna doba je odvisna od posameznega pooblaščenega centra, kjer izvajajo kolonoskopijo. V Programu Svit si prizadevamo, da kolonoskopijo opravite v roku enega meseca.
S kolonoskopijo ne boste imeli stroškov. Stroške kolonoskopije v okviru Programa Svit nosi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Pogoj je urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje.
Menstrualna krvavitev ni ovira za izvedbo kolonoskopije. Svetujemo uporabo tampona, na katerega opozorite zdravstveno osebje pri kolonoskopiji.
Zdravila za redčenje krvi načeloma niso ovira za opravljanje kolonoskopije. Natančna navodila jemanja le-teh vam bo dal vaš izbrani osebni zdravnik ali specialist, ki vam jih je predpisal.
Med pripravo na kolonoskopijo bo potrebno po dogovoru z vašim izbranim osebnim zdravnikom ali diabetologom prilagoditi odmerke zdravil, ki jih jemljete. Natančno se držite navodil vašega izbranega osebnega zdravnika ali diabetologa.
Pitje odvajala, ki ga boste dobili v lekarni, boste opravili doma, kjer boste odvajalno sredstvo raztopili v vodi in tekočino popili v skladu z navodili, ki jih boste prejeli od Programa Svit.
Če boste na kolonoskopijo naročeni pred 12. uro, boste s pitjem odvajala začeli večer prej. V kolikor boste na preiskavo naročeni po 12. uri, boste s pitjem odvajala začeli zgodaj zjutraj na dan preiskave. Prosimo, da navodila za čiščenje črevesa pred kolonoskopijo natančno upoštevate.
Po posvetu z izbranim osebnim zdravnikom se lahko odločite tudi za katero drugo vrsto odvajalnega sredstva. V tem primeru stroške odvajalnega sredstva krijete sami.
Priporočamo, da si najprej poskusite pomagati s pitjem napitkov, ki so dostopni v prosti prodaji in za katere velja, da imajo odvajalni učinek, na tešče. Če to ni uspešno, lahko uporabite blaga odvajalna sredstva, ki jih lahko kupite v lekarni v prosti prodaji. Ob tem se posvetujte s farmacevtom. Če tudi to ne učinkuje, se posvetujte z izbranim osebnim zdravnikom.
Okoliščine, v katerih odvzem vzorcev blata ni primeren, so :
– menstruacija,
– zunanji ali notranji hemoroidi (zlata žila), ki krvavijo in jih je potrdil zdravnik,
– kri v urinu,
– diareja (driska).
Vzorce blata lahko oddate šele, ko bodo odpravljene zgoraj naštete okoliščine. Če potrebujete dodatne informacije lahko pokličete klicni center Programa Svit na telefonsko številko 01 620 45 21, vsak delovni dan med 9.00 in 14.00 uro, ali pišete na svit@nijz.si.
Če je bil vaš izvid pozitiven, je potrebno obiskati svojega izbranega osebnega zdravnika, ki je bil že predhodno obveščen o vašem pozitivnem izvidu laboratorijske preiskave na prikrito krvavitev v blatu. Vaš izbrani osebni zdravnik se bo po pogovoru z vami in splošnem pregledu odločil, ali ste zdravstveno sposobni za kolonoskopijo.
Morda bo pred kolonoskopijo potrebno spremeniti način jemanja zdravil, ki bi lahko vplivala na potek preiskave in vaše zdravstveno stanje (zlasti zdravila proti strjevanju krvi, zdravila za uravnavanje sladkorja v krvi). Zdravil ne opuščajte sami, ravnajte izključno po zdravnikovih navodilih.
Po obisku osebnega izbranega zdravnika pokličite v klicni center Programa Svit na telefonsko številko 01 620 45 21 in nam sporočite ali ste (oziroma niste) zdravstveno sposobni za izvedbo kolonoskopije. Lahko nam pošljete tudi telefaks na 01 620 45 29 ali se nam oglasite po elektronski pošti svit@nijz.si. S svetovalcem v klicnem centru se boste dogovorili o času in kraju preiskave, ki vam bosta najbolj ustrezala. Seznam kolonoskopskih centrov, ki izvajajo kolonoskopije za Program Svit.
Nato vam bomo po pošti poslali obvestilo o potrjenem datumu in uri kolonoskopije v izbrani specialistični ambulanti in navodila za čiščenje črevesa pred kolonoskopijo.
Kolonoskopija bo uspešna le, če bo vaše črevo ob preiskavi popolnoma čisto (brez ostankov blata). V nasprotnem primeru zdravnik ne bo mogel videti črevesne sluznice, in preiskavo bo potrebno ponoviti. Čistost črevesa boste dosegli na dva načina:
– prilagajanjem prehrane nekaj dni pred preiskavo,
– s pitjem odvajala.
Izredno pomembno je, da natančno upoštevate navodila za čiščenje črevesa. Le tako bo poseg uspešen in varen.
Navodila za čiščenje – dopoldanski pregled
Navodila za čiščenje – popoldanski pregled